اصحاب و شاگردان

اصحاب امام جواد عبدالعظیم حسنی

حضرت عبدالعظیم که در شهر ری مدفون است از اصحاب و روات امام جواد و امام هادی علیهماالسلام بوده و به چهار پشت به امام حسن مجتبی می رسد بدین ترتیب عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن حسن علیه السلام عبدالعظیم علیه السلام وقتی که از خلیفه ی وقت گریزان بود وارد ری شد و در سردابی در خانه ی مردی از شیعیان در سکه الموالی پنهان شد و مشغول عبادت گردید روزها را روزه می گرفت و شبها را به عبادت می گذرانید و گاهگاهی مخفیانه به زیارت قبری که در مقابل قبر اوست می رفت و صاحب آن قبری مردی از فرزندان موسی بن جعفر علیهماالسلام (حمزه بن موسی) است.
حضرت عبدالعظیم مدتها در آن سرداب گذرانید و شیعیان کم کم از این ماجرا آگاه شده و بیشتر او را شناختند و در این اثنا مردی از شیعیان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را در خواب دید که آن حضرت فرمود مردی از فرزندان من از سکه الموالی (نام محلی) برداشته می شود و کنار درخت سیب در باغ عبدالجبار بن عبدالوهاب دفن می شود و اشاره به مکانی فرمود که او را در آنجا به خاک سپرده اند!
آن مرد پس از بیدار شدن نزد صاحب درخت رفت و خواست درخت و مکان آن را از وی خریداری کند، صاحب درخت پرسید آن درخت و مکان آن را برای چه می خواهی؟
مرد خواب دیده تفصیل خواب خود را به او گفت صاحب درخت نیز به همین تفصیل خوابی را که دیده بود به او گفت و جای درخت را با تمامی باغ برای دفن آن حضرت و شیعیان دیگر وقف نمود.
پس از اندک مدتی، عبدالعظیم علیه السلام بیمار گردید و وفات نمود و چون بدنش را برای غسل برهنه کردند در گریبانش ورقه ای دیدند که خودش را معرفی کرده و نسبش را به دین مضمون ذکر نموده بود:
انا ابوالقاسم عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن الحسن بن علی بن ابیطالب [۱] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] سرور الفواد صفحه ی ۲۲۲ نقل از نقد الرجال تفرشی.
منبع: حضرت جواد الائمه؛ مولف: فضل الله کمپانی؛ ناشر: مفید ؛۱۳۶۲ش.
برگرفته از کتاب دانشنامه امام جواد علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *