احادیث و سخنان

حدیث امام جواد داروی باد پلید

پسران بسطام گفته اند:
از صباح بن محارب نقل شده که گفت: خدمت امام جواد علیه السلام بودم که گفته شد: باد پلید، شبیب بن جابر را گرفته و صورت و چشمهای او را بر گردانیده و کج و مایل گردانیده است.
حضرت فرمود: برای درمان آن، پنج قرنفل [۱] را در صراحی وت بطری خشک بریزد و در آن را گل بگیرید (که هوا در آن نفوذ نکند.) و به اندازهک روز در آفتاب تابستان بگذارید و در فصل زمستان به اندازه دو روز قرار دهید؛ سپس بیرون آورید و آن را، خوب بکوبید و الک کنید؛ آنگاه آن را به آب باران بیامیزید تا به صورتی، شبیه خلوق (ترکیبی خوشبو) در آید؛ بعد از این، بیمار به پشت می خوابد و دارو، به قسمت مایل و خمیده بدنش (که در اثر این بیماری کج و مایل شده)، مالیده می شود و همچنان می ماند تا قرنقل خشک گردد؛ بهقین وقتی قرنقل بر بدنش خشک شد، خدای متعال باد پلید را از بدنش بیرون می کند و به خواست خدای متعال، به بهترین حال خود باز می گردد. راوی گفت: شیعیان سراسیمه، نزد او رفتند و او را مژده دادند و او نیز به دستور حضرت عمل کرد و بهاری خدای متعال، حالش از اول بهتر شد. [۲] .
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] قرنفل محصول درختی ماننداسمین است، گل میخک را هم قرنفل می گویند.
[۲] طب الائمه: ۷۰٫
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان ۱۳۸۷٫

برگرفته از کتاب دانشنامه امام جواد علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *