احادیث و سخنان

حدیث امام جواد صفات امام مهدی

عبدالعظیم بن عبدالله حسنی گوید : به امام جواد علیه السلام عرض کردم : امید دارم که قائم آل محمد علیه السلام که زمین را از عدل و داد پر می کند همچنانکه از جور و ستم پر شده باشد، شما باشید.
امام فرمود : ای اباالقاسم تمامی ما اهل بیت قیام کننده به امر الهی و هدایتگر به دین او می باشیم، و اما قائمی که خداوند به وسیله ی او زمین را از کافران و منکران پاک می گرداند و آن را از عدل و داد پر می کند، او کسی است که ولادتش بر مردم مخفی می ماند و شخصش از آنان غائب می گردد، و بردن نامش بر ایشان حرام است، و او همنام و هم کنیه ی پیامبر است.
و او کسی است که زمین برای او درهم پیچیده می شود، و هر سختی برایش آسان می گردد، و اصحابش به تعداد اصحاب بدر یعنی سیصد و سیزده نفر می باشند که از شهرهای دور کنار او جمع می گردند، و این تاویل آیه ی قرآن است که می فرماید : «هر جا باشید خداوند شما را گرد هم می آورد به درستی که خداوند بر هر کار قادر و تواناست».
هرگاه این تعداد از اصحاب که مخلص می باشند گرد او جمع شوند خداوند امرش را ظاهر و آشکار می گرداند، و هنگامی که تعداد ده هزار نفر برای او جمع شدند به اجازه ی الهی خروج می کند و دشمنان خدا را پیاپی به قتل می رساند تا خداوند بزرگ خشنود گردد.
عبدالعظیم گوید : گفتم : ای مولایم چگونه می یابد که خدای بزرگ خشنود شده است؟
فرمود : در قلبش مهربانی و عطوفت القا می کند، و هنگامی که داخل شهر مدینه شد لات (اولی) و عزی (دومی) را خارج کرده و آنان را می سوزاند.
کلامه فی صفات القائم المنتظر
عن عبدالعظیم بن عبدالله الحسنی قال : قلت لمحمد بن علی بن موسی علیه السلام : انی لارجو ان تکون القائم من اهل بیت محمد الذی یملا الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما.
فقال علیه السلام : یا اباالقاسم ما منا الا و هو قائم بامر الله عزوجل، و هاد الی دین الله، و لکن القائم الذی یطهر الله عزوجل به الارض من اهل الکفر و الجحود، و یملاها عدلا و قسطا هو الذی تخفی علی الناس ولادته، و یغیب عنهم شخصه، و یحرم علیهم تسمیته، و هو سمی رسول الله صلی الله علیه و اله و کنیه.
و هو الذی تطوی له الارض، و یذل له کل صعب، و یجتمع الیه من اصحابه عده اهل بدر، ثلاثمائه و ثلاثه عشر رجلا، من اقاصی البلاد، و ذلک قول الله عزوجل : «این ما تکونوا یات بکم الله جمیعا ان الله علی کل شی ء قدیر». [۱] .
فاذا اجتمعت له هذه العده من اهل الاخلاص اظهر الله امره، فاذا کمل له العقد – و هو عشره آلاف رجل – خرج باذن الله عزوجل، فلا یزال یقتل اعداء الله حتی یرضی الله عزوجل.
قال عبدالعظیم : فقلت له : یا سیدی و کیف یعلم ان الله عزوجل قد رضی؟
قال : یلقی فی قلبه الرحمه، فاذا دخل المدینه اخرج اللات و العزی فاحرقهما.
—————————————————————————————————————————————–
پی نوشت:
[۱] البقره : ۱۴۸٫
منبع: صحیفه امام جواد؛ جواد قیومی اصفهانی؛ دفتر انتشارات اسلامی چاپ اول ۱۳۸۱٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام جواد علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *