معجزات و کرامات

کرامات امام جواد بستن دم استر در تابستان

احمد بن محمد، از علی بن مهزیار روایت می کند که گفته است: در روزهای بعد از عید قربان، حضرت امام جواد علیه السلام را می دیدم که برای رجم شیطانها پیاده می رفت و سواره برمی گشت. دیدار من موقعی صورت می گرفت که پیاده از محاذات مسجد منی می گذشت.
ابوسلیمان از صالح بن محمد بن داود یعقوبی روایت می کند که او گفت: در آن وقت که حضرت امام محمد تقی علیه السلام در نواحی شام به استقبال مامون خلیفه می رفت، فرموده بود که دم استرش را بر یک سو بسته بودند، چنان چه در وقت زمستان یا در ایامی که آب و گل بسیار باشد چنان می کنند. بعضی از مردم چون دم آن استر را بسته دیدند، گفتند: این جوان هاشمی سواری نمی داند که در ایام تابستان بی آنکه آب و گلی باشد، دم استرش را بسته است.
راوی گوید: چون اندکی راه رفتیم از جاده دور افتادیم و راه گم کردیم و عبور ما از مکانی بود که ناچار باید از میان گل و لای و آب بسیاری عبور کنیم. چون از میان آب و گل بیرون آمدیم، جامه های رفقا خراب و آلوده به آب و گل شده بود و دامن اطهره ی آن حضرت از آلودگیها پاک بود و اصلا از آن آب و گل به لباسش نرسیده بود. رفقا فهمیدند که ظاهر و باطن نزد آن حضرت یکی است و سخنان بی ادبانه نسبت به آن حضرت گفتن، سبب خذلان و وصول به درکات نیران است.
—————————————————————————————————————————————–

منبع: معجزات امام جواد؛ الله اکبرپور؛ نشر الف چاپ دوم ۱۳۸۴٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام جواد علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *